• LT
    • English
    • Русский

Ortodontinis gydymas – ko tikėtis?

Netaisyklingai išdygę dantys, netaisyklingas sąkandis, veido-žandikaulio sistemos vystymosi sutrikimai – su šia problema susiduria nemažai žmonių. Tai ne tik sukelia diskomfortą ir psichologinį kompleksą šypsotis, bet ir trukdo prižiūrėti dantis – sunkiai valomuose tarpdančiuose lengviau atsiranda ėduonis ir uždegimai. Ši problema kamuoja tiek vaikus, tiek suaugusius ir nesvarbu, kiek pacientui metų – šį nepatogumą galima išspręsti ortodontiniu gydymu.

Ortodontinis dantų gydymas taikomas visus išdygusius nuolatinius dantis turintiems vaikams ir suaugusiems, ypatingai rekomenduojama atkreipti į 7-14 metų vaikų dantų augimo būklę, nes tuo metu diagnozavimas ir gydymas yra žymiai lengvesnis ir efektyvesnis. Norint pradėti gydymą, pirmiausia reiktų pasikonsultuoti su odontologu, kuris įvertina gydymo poreikį – apžiūrimas sąkandis, dantų padėtys, imami dantų antspaudai ir pagaminami gipsiniai dantų modeliai, atliekama detali rentgeno nuotraukų analizė ir paskiriamas detalus gydymo planas.

Po dantų apžiūros paskiriami ortodontiniai aparatai – prevencinis gydymas arba breketai, plokštelės ir funkciniai aparatai. Prevencinis būdas yra taikomas ankstyvame amžiuje, tai mioterapija, pratimų atlikimas, ortodontinio treinerio nešiojimas. Breketų būna įvairių rūšių ir jie pasirenkami nuo kiekvieno žmogaus noro.

Kita galimybė tiesinti dantis – plokštelės, pagaminamos pagal individualų užsakymą. Suaugusiems jos netinkamos, dažniausiai jomis gydomi 7-14 metų vaikų ir paauglių dantys, nes tada auga ir keičiasi jų veidas. Plokštelės tiesina kreivus dantis, neleidžia susidaryti žandikaulio deformacijai ir veido asimetrijai. Intensyviu dantų augimo periodu taip pat naudojami funkciniai aparatai, kurie koreguoja netaisyklingą sąkandį ir išgaubtą profilį.

Lengvesniais atvejais dantys tiesinami ir kapomis arba laineriais, kurie yra pagaminami skaitmeniniu būdu individualiai pagal paciento dantų lanką. Nešiojant kelias skirtingas kapas viena po kitos, dantų lankai tampa tiesesni. Kapos yra permatomos, jas galima bet kada išsiimti, todėl šis tiesinimo būdas vienas iš estetiškiausių.

Pasirinkus norimą ortodontinį gydymą, trukmė priklauso nuo paciento amžiaus, dantų būklės sudėtingumo bei pačio paciento gydymo rėžimo laikymosi ir bendradarbiavimo, kadangi nešiojant breketus, reikalaujama papildoma burnos priežiūra. Po aktyvaus ortodontinio gydymo, taikomas retencinis gydymas, kuris leidžia audiniams prisitaikyti prie naujų dantų vietų.  Vis dėl to, ortodontinis gydymas netaikomas, jei dantų išsidėstymo būklė ypač sudėtinga, nes gali prireikti dantų šalinimo, o esant ryškiai žandikaulio deformacijai, atliekama ir  chirurginė operacija.